DOLAR
32,8327
EURO
35,1558
ALTIN
2.449,51

TRABZON MUHACIRLIĞI

23.10.2023
A+
A-

Mustafa Durmuş: 1916/1918 yıllarında Rus işgali sırasında  Batum’dan Harşıt’a  kadar olan bölgelerdeki yaklaşık 1.2 milyon insan muhacir olarak bu bölgeleri terk ettiler. Bir kısmı Perşembe ilçesi civarına kadar kayıkla 6 günde, bir kısmı da yürüyerek 6 ayda geldiler. 250.000 bin kişi bu göçte vefat etti. Savaş sonrası sadece 180 bin kişi geri dönebildi. Orduda vefat eden yaklaşık 3000 kişi yöre halkı tarafından “Kimsesiz Trabzonlular” olarak defnedilmiş bugünlerde onları  “Kimsesiz” değil Trabzonlu muhacirler olarak anılması için proje başlatıldı .

Trabzon Dernekler federasyonu üyesi olan Trabzon Yazarlar Derneğinin “Tarihe bir kitabe de sen kazandır” projesi kapsamında  “Kimsesiz Trabzonlular mezarlığı” olarak bilinen üç bin kişilik Trabzonlu Muhacir mezarlığı adına bir takım çalışmalar yapıldı. Bu bağlamda Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Ortahisar Belediyesi , Ortahisar Kent konseyi üyeleri, Trabzon Valiliği, Ordu Büyükşehir belediyesi,Ordu Valiliği ve Kent konseyleri desteğini esirgemedi. Yapılan çalışmalar ve karşılıklı görüşmelerin sonucu olarak Ordu Büyükşehir ve Ordu Valiliği tarafından  Trabzonlu Muhacir mezarlığının Trabzon Ordu kardeşliği anısına onarımına ve isminin “Kimsesiz” Trabzonlular mezarlığı dan “Trabzonlu Muhacirler mezarlığı” na dönüştürülmesine karar verildi. Tabi ki tek Trabzonlu muhacir mezarlıkları sadece bu bölgede değil Ordunun başka bölgelerinde ve Samsun, Amasya , Tokat, Çorum gibi pek çok bölgede de bulunuyor. Şahsım ve kurumum adına gücümüz yettikçe bu projelere de devam etmeyi umuyoruz.

Mustafa Durmuş: Ordu Perşembe Bekirli Köyünde bulunan 1916-1918 yıllarına ait muhacir mezarları üzerinde yaptığımız çalışmalar kapsamında Trabzonlu  muhacirlere ait 3000 kişilik mezarlık bulunmaktadır. TOKA Tarafından projesi yapıltı

REKLAM ALANI
Avrasya Basın Yayın Birliği Genel Başkanlığı Resmi Web Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır