DOLAR
32,8575
EURO
35,1768
ALTIN
2.451,24

TRABZONLU MUHACIRLAR 1916-1918

20.11.2022
A+
A-

 

TRABZONLU MUHACİRLER.

TRABZONLU MUHACİRLER

 

‘’Kimsesiz Trabzonlu Muhacirler Mezarlığı’’  Ordu’nun Perşembe ilçesi Bekirli köyünde bulunan çeşitli sebeplerle vefat eden yaklaşık 60 bin kişinin yalnızca üç bininin bulunduğu muhacir mezarlığıdır.

 

Peki hikayesi nedir?

 

Rus işgaliyle birlikte Türk askeri daha güvenli bölgelere gitmeleri için halka uyarıda bulunur, bunun üzerine muhacirlik ve göç hareketi başlar. ’’Eski Trabzon’un il ve ilçelerindeki halk Karadeniz kıyısındaki işgal edilmemiş bölgelere, özellikle de dönemin Trabzon Valisi Azmi Bey tarafından Trabzon Valiliği Orduya taşındığından halkın büyük bir kısmı Orduya doğru ilerler. Tabii ki bu ilerleyiş o dönem için hiçte kolay değildi maddi durumu iyi vatandaşlar kayık kiralayarak 6 günde Orduya ulaşabilirken yaya yürüyenler için altı aylık uzun bir yolculuktu. Vali Azmi Bey göç sürecinde halkın tüketebilmesi için (kolay büyümesi sebebiyle) patates ektirse de yine de savaş içinde yürünen altı aylık yollarda pek çok kişi açlık ve hastalıktan vefat etmiş. Yolda vefat edenler ölüm gerçekleştiği bölgeye defnedilmiştir. Geçen 104 yıllık sürecin ardından artık mezarların nerelerde bulunduğu belirsizdir. Yolculuğu tamamlayıp Orduda vefat edenler ise Ordunun çeşitli yerlerine defnedilmiştir. Bu bölgeler ‘’Melet ırmağının yanı’’ , Cağnaz (Hacılar köyü), bugün ki Ordu Selimiye Parkı, Perşembe, Gölbaşı, Fatsa ve henüz tespit edilemeyen birçok bölgedir. Bölgeler içinde en iyi korunmuş olan Perşembe Bekirli köyünde bulunan halk arasında ‘’Kimsesiz Trabzonlu Muhacirler Mezarlığı’’  olarak adlandırılan mezarlıktır. Bölge halkının gayreti ile bugüne kadar korunmuştur. Başta Fatma ve Hasibe Aydın ninelerimiz ve erkekler savaşta olunca işi devralan nicesinin yorgan yüzü ve yatak çarşaflarıyla kefen yapan, mezarları belli olsun diye 2 km boyunca ‘’bileki’’ taşı olarak adlandırılan taşları sırtlayan, kimisinin içinde beş merhumun bulunduğu mezarlara mezar taşı yapan, açlık, kıtlık ve hastalık içerisindeyken bile mezar kazan yine de merhumları İslami usullere göre defnetmeye çalışan kahraman kadınlarımızın yardımıyla bugün bizlere ulaşmıştır.

 

Trabzon Yazarlar Derneği tarafından son 2 yıldır yürütülen  ‘’Tarihe bir kitabe de sen kazandır’’ projesiyle kamuoyuna duyurulan ‘’Kimsesiz Trabzonlu Muhacirler Mezarlığı’’ Trabzon Valiliği, Trabzon Büyükşehir Belediyesi,  Ortahisar Belediyesi Kent konseyi ve Trabzon Yazarlar Derneği iş birliği ve desteği ile Ordu Valiliği, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Ordu Büyükşehir Kent konseyi ile iletişime geçerek karşılıklı ziyaretlerde bulunuldu.

 

Görüşmeler sonrası Perşembe Bekirli köyünde bulunan  ‘’Kimsesiz Trabzonlu Muhacirler Mezarlığının aslında ‘’Kimsesiz’’ olmadığının ve Ordu ve Trabzon halkının dostluğunun bir nişanesi olarak ‘’Trabzonlu Muhacir Mezarlığı’’ adını alarak onarılması ve kabristan oluşturulmasına karar verildi.

 

REKLAM ALANI
Avrasya Basın Yayın Birliği Genel Başkanlığı Resmi Web Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır